Przychód z kapitałów pieniężnych bądź zyski kapitałowe
Jeśli nie ma możliwości identyfikacji zbywanych udziałów lub akcji (nabytych w różnych terminach i cenach emisyjnych), czyli ustalenia rzeczywistego kosztu ich nabycia, stosuje się metody rachunkowe.
W kontekście podatku dochodowego, gdy wspólnikiem (akcjonariuszem) jest osoba fizyczna, zbywająca udziały (akcje) – uzyskana przez nią zapłata z tytułu sprzedaży udziałów (akcji) kwalifikowana jest do przychodów z kapitałów pieniężnych. Za datę powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji (w wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie, pomniejszonej o koszty odpłatnego zbycia) uznaje się dzień przeniesienia na nabywcę (innego wspólnika/akcjonariusza, osobę trzecią lub spółkę akcyjną) własności udziałów albo akcji (art. 17 ust. 1ab pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 19 ust. 1 ustawy o PIT). Ponadto, jeżeli jest możliwa identyfikacja udziałów (akcji), przychód z tytułu ich zbycia powinien być przypisany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta